Facebook hesabınızla EmlakYatirimRehberi.com’a giriş yapabilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz (kullanıcı adı, e-posta adresi ve doğum tarihi) hesabınızın yaratılması için Facebook tarafından kullanılacaktır.

Facebook ile giriş yapın

Güncel kalın

E-posta adresinizi giriniz

E-posta adresiniz üçüncü kişiler ile paylaşılmayacaktır. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz.

Gayrimenkul sektöründeki objektif rehberiniz. Üye ol

Fuarlar

Tüketici mağduriyetlerini önlemek için neler yapılmalı?

Güncellenme: 2014-12-02 Kategori: Fuarlar

default

Yapı-Endüstri Merkezi tarafından bu yıl 25 Kasım’da 5. kez gerçekleştirilen Konut Konferansı, tüketici sorunlarına da kayıtsız kalmadı; ‘Konut Tüketicisi Ne Kadar Bilinçli?’ paneliyle Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve sağlıklı geliştirici-tüketici ilişkisi kurmanın yöntemleri değerlendirildi.

Yeni Akit’te yer alan habere göre, İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım panelde yaptığı konuşmada, birçok konuda gösterilen özen ve hassasiyetin konut alırken de gösterilmesi durumunda sıkıntı yaratan pek çok problemin hiç yaşanmayacağına dikkat çekti. Türkiye halkının pek çok konuda utangaç davrandığını, örneğin bu nedenle sözleşmeyi okumayabildiklerini aktaran Durbakayım, öte yandan bunun firmalar için de bir sorumluluk olduğunu, sözleşmelerin okunmasını sağlamaları gerektiğini vurguladı. Kurumsal firmaların müşterilerini memnun etmek için her türlü çalışmayı yaptıklarını, ancak bu anlamda bir haksız rekabetle karşı karşıya olduklarını savunan Durbakayım, gösterişli showroom’ların ve bazı vaatlerin müşteriyi yanlış yönlendirebildiğine işaret etti. Gayrimenkulde esas olanın kat irtifakı kurulması olduğuna dikkat çeken ve aksi durumda tüketicinin mağdur olacağını belirten Durbakayım, bunun aynı konutun farklı kişilere satılmasının da önüne geçebileceğine işaret etti. Üreticinin, her problemin sorumlusu olarak gösterilmesinin doğru olmadığını, örneğin proje teslimlerinde yaşanan gecikmenin bürokraside yaşanan aksaklıklardan da kaynaklanabildiğini ifade eden Durbakayım,“Burada üretici nezdinde gecikmenin müeyyidesi belli olmalı, ancak idam da edilmemeli” dedi. Durbakayım, mağduriyetlerin önüne geçilebilmesi için otomobil sektöründe olduğu gibi bir altyapı-servis yatırımı şartı da getirilebileceğini sözlerine ekledi.

En çok şikayet edilen konular
Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük de, tüketicilerin temel beklentilerini eksiksiz bilgilendirme, satış sonrası hizmet ve sosyal maliyetleri de gözeten projeler olarak özetleyerek,“Hepimiz birer bilinçli tüketici, masanın karşı tarafındakiler de basiretli tüccar olmalı” dedi. Kimseyi töhmet altında bırakmak gibi bir amaçları olmadığını, mağduriyet yaşamamaları için de tüketicilere ihtiyaçlarını doğru belirlemelerini ve getireceği maliyeti iyi hesaplamalarını tavsiye ettiklerini kaydeden Küçük, kendilerine gelen şikayet başlıklarını ise şöyle sıraladı:

• Sözleşmede yazan proje teslim tarihlerine uyulmaması,
• Tapuların alınamaması,
• Ödemesi yapılan senetlerin tüketiciye iade edilmemesi,
• Aynı dairenin birden fazla kişiye satılması,
• Hayali projelerin satışının yapılması, net/brüt metrekare uyuşmazlığı,
• Projede olacağı söylenenden fazla birim inşa edilmesi,
• Vaat edilenle teslim edilen donatı elemanlarının uyuşmazlığı,
• Satın alınandan farklı bir dairenin teslim edilmesi
Küçük, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile getirilen cayma hakkı, yapı ruhsatı alınmadan projeye başlanamaması ve sözleşmelerin tapuya işlenmesi gibi düzenlemelerin önemli olduğuna dikkat çekti.