Facebook hesabınızla EmlakYatirimRehberi.com’a giriş yapabilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz (kullanıcı adı, e-posta adresi ve doğum tarihi) hesabınızın yaratılması için Facebook tarafından kullanılacaktır.

Facebook ile giriş yapın

Güncel kalın

E-posta adresinizi giriniz

E-posta adresiniz üçüncü kişiler ile paylaşılmayacaktır. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz.

Gayrimenkul sektöründeki objektif rehberiniz. Üye ol

Haberler

Sektör Temsilcileri 2015’e Nasıl Bakıyor?

Güncellenme: 2014-12-24 Kategori: Haberler

default

2014 yılında yaşanan ekonomik durgunluk, 2015 yılı için çok olumlu sinyaller vermiyor.

Buna rağmen, ekonominin lokomotifi inşaat sektörü yine de geleceğe çok karamsar bakmıyor. Dünya’dan Filiz Çoşkun’un haberine göre, sektörün önde gelen temsilcileri, 2015 yılında küresel durgunluğun, içerideki mega projelerle aşılacağına inanırken, uluslararası siyasi belirsizliklerin sektör için risk olarak kalmaya devam edeceğini düşünüyor.

İNTES Başkanı Celal Koloğlu, küresel ve bölgesel olumsuzluklara rağmen, Türkiye’nin yakaladığı büyüme trendinde sektörün büyük katkısı olduğunu belirtirken, Türk Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, müteahhitlerin iş yaptıkları ülkelerin ekonomilerinin petrole bağımlı olmasının risk oluşturduğuna dikkat çekti. Doğuş İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Burak Talu bu risklerin sektörel büyümede ivme kaybına yol açabileceğini söyledi.
STFA İnşaat Grubu Başkanı Mustafa Karakuş, yatırımların yavaşlama eğiliminde olacağını ifade etti. Mesa Yönetim Kurulu Başkan Erhan Boysanoğlu ise seçim yılı olmasına karşın 2015’in istikrarlı bir yıl olması yönünde beklentilerini aktardı. Güriş İnşaat Planlama Müdürü Mehmet Anıl, “Yurt dışı sektörde de benzer yavaşlama ve çekinceleri gözlemekteyiz” derken, Oyak Çimento ve Otomotiv Grubu Başkanı Celal Çağlar, düşen faizin talebi artıracağını, bu yüzden çimento sektöründe canlılık beklediğini ifade etti. YDA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan ise Türkiye’nin ikinci sıçramayı yapabilmesi için yapısal değişikliklere ihtiyaç olduğunu bildirdi.