Facebook hesabınızla EmlakYatirimRehberi.com’a giriş yapabilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz (kullanıcı adı, e-posta adresi ve doğum tarihi) hesabınızın yaratılması için Facebook tarafından kullanılacaktır.

Facebook ile giriş yapın

Güncel kalın

E-posta adresinizi giriniz

E-posta adresiniz üçüncü kişiler ile paylaşılmayacaktır. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz.

Gayrimenkul sektöründeki objektif rehberiniz. Üye ol

Haberler

Ofis Arzı 6 Milyon Metrekareye Ulaşacak

Güncellenme: 2014-12-03 Kategori: Haberler

default

Son yıllarda kurumsal imajlarına önem veren ve çalışma alanlarındaki konfor standardını artırmak isteyen firmalar, A sınıfı ofislere yönelirken, bu alanda üretilen ofis sayısı da artmaya devam ediyor.

Dünya’dan Leyla İlhan’ın haberine göre, 2014’ün birinci yarısında İstanbul’daki mevcut A sınıfı ofis stoku önceki yıla oranla 220 bin metrekarelik artış göstererek 3.6 milyon metrekareye ulaşırken, daha önce 44 bin metrekare olan kiralama hacmi 2014’ün birinci çeyreğinde 85 bin metrekareye yükseldi. İstanbul bu rakamlarla, Türkiye’nin en gelişmiş ve aktif ofis pazarı olmaya devam ederken, İstanbul’da 2017 yılı sonuna kadar tamamlanacak olan yaklaşık 2,7 milyon metrekarelik ofis arzının pazara girmesi bekleniyor. Böylece İstanbul’daki toplam ofis stoğunun 6 milyon metrekarenin üzerine çıkması bekleniyor.

Arzı tetikleyen talep güçlenerek artıyor;

JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş, piyasaya giren ofis stokuna rağmen ofis pazarında kısa ve orta vadede doygunluğun mümkün olmadığını söyledi. Arzı tetikleyen talebin her geçen yıl güçlenerek arttığını kaydeden Alkaş, “Sağlıklı ekonomik konjonktür olduğu sürece ofis pazarındaki talep dengede ilerleyecektir. Nitelikli ofise her zaman ihtiyaç duyan sürekli istihdam artışı sağlayan lokal ve uluslararası şirketler, pazardaki büyümeyi sürükleyecektir. Türkiye, başta İstanbul olmak üzere bulunduğumuz coğrafyada en yüksek talep gören bölgelerden biri olacak. Enternasyonel ofis kiracılarından ve yatırımcılarından aldığımız talep bunun en önemli göstergesi oluyor” dedi.