Facebook hesabınızla EmlakYatirimRehberi.com’a giriş yapabilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz (kullanıcı adı, e-posta adresi ve doğum tarihi) hesabınızın yaratılması için Facebook tarafından kullanılacaktır.

Facebook ile giriş yapın

Güncel kalın

E-posta adresinizi giriniz

E-posta adresiniz üçüncü kişiler ile paylaşılmayacaktır. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz.

Gayrimenkul sektöründeki objektif rehberiniz. Üye ol

Haberler

Hangi Yatırım Aracı Tercih Ediliyor?

Güncellenme: 2015-01-02 Kategori: Haberler

default

Yapı Kredi Platinum Bankacılık’ın üçüncüsünü düzenlediği “Yatırım Tercihleri Araştırması 2014” sonuçları açıklandı. Araştırma, gelir düzeyi düştükçe tasarruf eğiliminin arttığını, gelir düzeyi arttıkça da eğilimin tasarruftan harcamaya kaydığını ortaya koyuyor.

Bugün’de yer alan habere göre, katılımcıların çoğunluğu “Büyük bir ikramiye kazansa” gayrimenkul alacağını belirtirken, borç kapatmayı düşünenler ikinci sırada yer alıyor. Araştırmaya göre, Doğu’da yaşayanlar diğer bölgelerden farklı olarak arsa gibi taşınmazlara yöneliyor.

Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’de tasarruf eğilimi gelir düştükçe artarken, üst sosyo ekonomik grupta yer alanlar daha çok tüketim ve girişimciliğe yöneliyor. Yatırımcılar özellikle İstanbul ve Marmara Bölgesi’nde yoğunlaşırken, Doğu’da yaşayanların bu bölgelerden farklı olarak taşınmaza yöneldiği görülüyor. Bölgesel açıdan bakıldığında İstanbul ve Ege Bölgesi’nde tasarruf eğiliminin her geçen gün artması dikkati çekiyor.

Altın ilk sırada
Kredi Platinum Bankacılık Yatırım Tercihleri Araştırması 2014 sonuçlarına göre, yatırım tercihleri arasında altın yüzde 58 ile ilk sırada yer alıyor. Dövize endeksli vadeli mevduat yüzde 46 ile ikinci sırada bulunurken, yüzde 36 ile döviz üçüncü tercih edilenler arasında.
Yatırım tercihleri arasında hisse senedinin payı yüzde 35, BES’in payı yüzde 30, tahvil ve bononun payı yüzde 25. Coğrafi açıdan yatırım araçları tercihinde çok belirgin farklılıklar bulunmamakla birlikte Doğu illerinde altın tercih edenlerin oranının yüzde 68’e yükseldiği dikkati çekiyor.

Gayrimenkul tercih ediliyor
Öte yandan araştırmaya katılanların yüzde 37’si şu anda eline hatırı sayılı bir para geçse bunu gayrimenkul alımı için kullanacağını belirtirken, yüzde 18’i ise borçlarını kapatmakta kullanacağını söylüyor. Ankete katılanların yüzde 15’i yeni bir iş kuracağını, bir diğer yüzde 15’lik kesim, tasarruf yapacağını dile getiriyor.