Facebook hesabınızla EmlakYatirimRehberi.com’a giriş yapabilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz (kullanıcı adı, e-posta adresi ve doğum tarihi) hesabınızın yaratılması için Facebook tarafından kullanılacaktır.

Facebook ile giriş yapın

Güncel kalın

E-posta adresinizi giriniz

E-posta adresiniz üçüncü kişiler ile paylaşılmayacaktır. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz.

Gayrimenkul sektöründeki objektif rehberiniz. Üye ol

Haberler

2015’te Konut Satışları Artacak

Güncellenme: 2014-12-24 Kategori: Haberler

default

Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayınlandığı Kasım 2014 konut satış istatistiklerini değerlendirdi.

Kasım ayında gerçekleşen 104 bine yakın satış işleminin yüzde 20’sinin İstanbul’da gerçekleştiğinin altını çizen Emre Erol, “Satılan konutların 49 bine yakını ilk defa satılırken, 56 bin konut el değiştirdi. Ekim ayına göre yüzde 9’luk bir artış gözlemliyoruz ve bu artışın aralık ayında da devam edeceğini beklemekteyiz. Genellikle yılın bu döneminde satışı devam eden gayrimenkul projelerinde özel kampanyalar uygulanır ve yeni yıla özel ödeme planları hazırlanır, bu da tüketiciyi harekete geçirir” diye konuştu.

“Tüketiciyi mağdur edenler oyun dışı kalacak”
Yürürlüğe giren yeni Tüketici Kanunu ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yayımladığı Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkında Yönetmelik’in tüketicinin gözünde güven oluşturması nedeniyle konut satışlarının 2015’te artacağı görüşünde olduklarını da belirten Erol, şöyle devam etti: “Yeni kanuna göre, inşaat firmaları ön ödemeli sözleşmeden önce alıcıya detaylı ve açık bir şekilde hazırlanmış ön bilgilendirme formu verecek ve geliştirilen projenin teslim süresi 36 ay ile sınırlandırılacak. Ayrıca yeni kanun, konut alıcısına sözleşmeden ya da satıştan vazgeçme şartlarında daha esnek koşullar sağlayacak. Tüketici için birçok avantajı olan bu kanun, sektördeki güvenilir oyuncular için de aslında avantajlı. Yıllardır kanuna uygun hareket eden güvenilir markalar hiçbir sıkıntı yaşamadan yollarına devam edecek. Ancak farklı yollar geliştirerek tüketiciyi mağdur eden farklı firmalar ise oyun dışı kalacak.”