Facebook hesabınızla EmlakYatirimRehberi.com’a giriş yapabilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz (kullanıcı adı, e-posta adresi ve doğum tarihi) hesabınızın yaratılması için Facebook tarafından kullanılacaktır.

Facebook ile giriş yapın

Güncel kalın

E-posta adresinizi giriniz

E-posta adresiniz üçüncü kişiler ile paylaşılmayacaktır. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz.

Gayrimenkul sektöründeki objektif rehberiniz. Üye ol

Haberler

Yabancılara Konut Satışı Her Yıl Artıyor

Güncellenme: 2014-12-29 Kategori: Haberler

default

Konut Yatırımcıları ve Geliştiricileri Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik, “Türkiye’ye doğrudan giren toplam yabancı ticari, kurumsal ve bireysel gayrimenkul sermayesi bu yıl 5 milyar dolar olacak” dedi.

Hürriyet’te yer alan habere göre, Ömer Faruk Çelik mütekabiliyet yasasının daha önce Türkiye’de konut edinmesi mümkün olmayan bir alıcı gruba satış yapılabilmesinin önünü açtığına işaret ederek, bunun da satışları olumlu yönde etkilediğini söyledi. Çelik, 2013 yılının 11 ayında yabancılara Türkiye genelinde toplam 10 bin 740 adet konut satılırken, 2014 yılında bu rakamın 17 bin 104 olduğunu, bunun da yaklaşık yüzde 59,2 bir büyümeye işaret ettiğini kaydetti.

Geçen yıl Türkiye’ye doğrudan giren toplam yabancı ticari, kurumsal ve bireysel gayrimenkul sermayesinin 3,5 milyar dolar düzeyinde olduğunu, bu yılın 5 milyar dolarla kapatılacağını aktaran Çelik, şöyle devam etti:
“Diğer yandan büyüme oranı yüksek olsa da, yabancılara yapılan satışların tüm satışlar içindeki payının henüz yüzde 1,6 civarında olduğunu gözden kaçırmamak gerekir. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde yabancılara yönelik satışların artması yönünde halen güçlü bir potansiyel bulunuyor. İngiltere ve Almanya’nın yanı sıra Suudi Arabistan, Kuveyt ve körfez, mütekabiliyet yasasıyla yabancılara konut satışı her yıl artıyor, önümüzdeki yıl da artacak. Tüm AVM’ler ve sokaklardan da bunu görüyoruz. İç talep dengesindeki arz-talep açığı da bu yabancıya satışla kapatılacak.”