Facebook hesabınızla EmlakYatirimRehberi.com’a giriş yapabilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz (kullanıcı adı, e-posta adresi ve doğum tarihi) hesabınızın yaratılması için Facebook tarafından kullanılacaktır.

Facebook ile giriş yapın

Güncel kalın

E-posta adresinizi giriniz

E-posta adresiniz üçüncü kişiler ile paylaşılmayacaktır. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz.

Gayrimenkul sektöründeki objektif rehberiniz. Üye ol

Haberler

İmar Paketinin Ayrıntıları Netleşti

Güncellenme: 2014-12-31 Kategori: Haberler

default

Hükümet’in ocak ayında Meclis’e getireceği imar paketine göre her türlü gayrimenkulün gerçek değerinden gösterilmesi, tapuda düşük rayiç bedele son verilmesine kadar köklü adımlar atılıyor.

Akşam’da yer alan habere göre, Hükümetin ocak ayında Meclis’e getireceği imarla ilgili şeffaflık paketinin ayrıntıları netleşti. Pakete göre belediyelerin imar yetkileri yeniden düzenlenirken, satın alınan her türlü gayrimenkulün gerçek değerinden gösterilmesi, tapuda düşük rayiç bedele son verilmesi konusunda köklü adımlar atılıyor. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın koordinasyonunda yürütülen pakette, dikkat çeken başlıklar şöyle:

İmar gelirine ayar: İmar değişikliğinden kaynaklı kentsel kazançlardan sadece belediyeler değil, inşaat sektörü ve toplum da yararlanacak. 3 katlı binası olan 10 kat için izin alırsa bunun bedelini ödeyecek.

Plana göre yetki: İmar planlarının türüne göre yetkiler de değişiyor. İmar, ruhsat işlemlerinde hesap verilebilirlik artırılacak.

Ruhsata çifte denetim: Yerel yönetimlerin imar, ruhsat işlemlerine çifte denetim geliyor. Belediye şirketlerinin hesap verebilirliği artırılıyor.

Etik kurallar düzenleniyor: Özerk kurullarda stratejik kamu kuruluşlarında çalışanlara da görev sınırlaması geliyor. Enerji Bakanlığı’ndan ayrılan, emekli olan enerji şirketinde çalışamayacak.

Yaptırım artıyor: İmarda haksız kazanca yönelik yaptırımlar artırılıyor.

Kentsel doku vurgusu: Kentsel dokuyu bozacak yatırımlara geçit verilmeyecek.

Yüzde 40’ı kamuya: İmar planı değişikliklerinde, emsal artışı olan parsellerin değerinin yüzde 40’ı kamuya ödenecek. Değer artış payı bedeli değerleme uzmanları veya kuruluşları tarafından tespit edilecek. Yapılarda güçlendirme, yangın ve enerji verimliliği tedbirlerinin alınması ile ilgili işlemlerde herhangi bir ücret alınmayacak.

Yetki kullanımı izlenecek: Usulsüz uygulamalar neden olan yetki kullanımı alanları izlemeye alınacak.