Facebook hesabınızla EmlakYatirimRehberi.com’a giriş yapabilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz (kullanıcı adı, e-posta adresi ve doğum tarihi) hesabınızın yaratılması için Facebook tarafından kullanılacaktır.

Facebook ile giriş yapın

Güncel kalın

E-posta adresinizi giriniz

E-posta adresiniz üçüncü kişiler ile paylaşılmayacaktır. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz.

Gayrimenkul sektöründeki objektif rehberiniz. Üye ol

Haberler

Hangi Yatırım Aracı 2014’te Yatırımcısını Sevindirdi?

Güncellenme: 2014-12-30 Kategori: Haberler

default

2014’de yatırım araçlarının yıldızı borsaydı. Borsa yatırımcısına yüzde 25 getiri sağladı.

Dolar ve ABD borsaları da yatırımcısını sevindirdi. Ancak gayrimenkul tüm bu yatırım araçlarını geride bıraktı. Hürriyet’te yer alan habere göre, 2014 yıl boyu getirilere bakıldığında yatırımcıya en çok kazandıran BİST 100 endeksi oldu. 2014 yılına siyaset arenasındaki yüksek tansiyon ve Fed’in tahvil alım programını sonlandırmasıyla giren piyasalarda borsa yılın ilk döneminde 60 bin puan civarında gezindi, en düşük 60 bin 574 puanı gördü. Ancak 31 Mart yerel seçimlerinin ardından tablo değişti. 2014’ün ilk çeyreğinden sonra ivme kazanan borsa yılın son aylarına doğru 87 bin puanı geçerek rekora yaklaştı. Ancak gelen Rusya krizinin ardından rekoru yakalama trendi son buldu ve borsa 84 bin puanlara geriledi. Yine de borsa yüzde 25’lik yıllık getirisiyle dünyanın en çok kazandıran 5 borsası arasında yer aldı.

Dolar ne kadar getiri sağladı?
Döviz piyasalarının şampiyonu ise dolar oldu. Gelişmekte olan ülkeler Fed’in faiz artırımı zamanlaması sebebiyle sürekli dalgalı bir seyir izlerken gelişmiş ülkelerde ise dolar sürekli değer kazandı. ABD ekonomisinin özellikle yılın son çeyreğinde aylık 300 binin üzerinde istihdam yaratması ve 3. çeyrekte yüzde 5 büyümesi doları ateşledi. Dolar TL karşısında 2.41 TL ile rekorunu yenilerken yılbaşında parasını dolara yatıranlar yüzde 8.4’lük getiri sağladı.

Altın yine üzdü
2014’te yaşanan birçok jeopolitik risk ve siyasi gerilime rağmen altın yatırımcısını yine üzdü. On yıllardır süren getiri şampiyonluğu 2013’te son bulan altına Rusya krizi, IŞİD’in ilerleyişi gibi riskler destek olamadı. ABD ekonomisinin toparlanmasına karşı değer kaybını sürdüren altın ons bazında yatırımcısına yüzde 1 kaybettirdi. Yurtiçi piyasalarda ise altını doların yükselmesi kurtardı. Gram altın yıl içinde 82 liraya kadar düşse de bugünlerde 89 liraya kadar dayandı ve yatırımcısına yüzde 6 getiri sağladı.

En çok ticari üniteler kazandırdı
Gayrimenkulde en çok kazandıranların başında ticari üniteler geldi. hurriyetemlak.com Emlak Endeksi’ne göre; özellikle İstanbul’daki ofis ve dükkan sahipleri 2014’te yüzde 42’ye varan kâr elde etti. Ticari ünitelerde metrekare ortalama satış fiyatı 6 bin TL’yi buldu. En yüksek kâr oranı ise Bahçelievler’de oldu. Ortalama fiyatın 5 bin 41 TL’ye ulaştığı ilçede ticari üniteye yatırım yapanlar yüzde 96 kazandı. İkinci sırada ise yüzde 70 kâr oranı ile Bakırköy geldi. Bakırköy’deki ofis ve dükkanların metrekaresi 6 bin 919 TL’ye kadar yükseldi.

Konut ortalama yüzde 28 kazandırdı
İstanbul’da 2014 yılında ‘konut’ ortalama yüzde 28 kazandırdı. En çok prim ise Ataşehir’deki konut piyasasında yaşandı. İlçede konut fiyatları bir yılda yüzde 46 artarak 4 bin 737 TL TL/m² mertebesine ulaştı. Yüzde 42 prim oranıyla Bağcılar ikinci sıradaki yerini aldı. İlçede konutların metrekaresi 2 bin 401 TL oldu. En çok prim yapan ilçelere bakıldığında üçüncü sırada ise yüzde 41 kâr oranıyla Silivri var. Ortalama fiyat ise bin 629 TL.
2014’te parasını arsaya yatıranlar İstanbul’da yüzde 25 oranında kâr etti. Beykoz’da yıllık fiyat artışı yüzde 162’yi, Çatalca’da yüzde 38’i, Arnavutköy’de yüzde 23’ü, Silivri’de ise yüzde 8’i buldu.