Facebook hesabınızla EmlakYatirimRehberi.com’a giriş yapabilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz (kullanıcı adı, e-posta adresi ve doğum tarihi) hesabınızın yaratılması için Facebook tarafından kullanılacaktır.

Facebook ile giriş yapın

Güncel kalın

E-posta adresinizi giriniz

E-posta adresiniz üçüncü kişiler ile paylaşılmayacaktır. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz.

Gayrimenkul sektöründeki objektif rehberiniz. Üye ol

Faydalı Bilgiler

Emsal nedir?

Güncellenme: 2014-11-25 Kategori: Faydalı Bilgiler

default

Gayrimenkul sektörünün son yıllardaki gelişimiyle birlikte birçok kavrama günlük hayatımızda daha sık rastlar olduk.

Emsal de bunlardan biri. Yani diğer adıyla KAKS; Kat Alanı Kat Sayısı. Peki bu kadar sık karşımıza çıkan emsal ne demektir? Ne anlama gelir? Emsaldiğer bir ifade ile KAKS, bir arsaya yapılabilecek toplam net inşaat alanı demektir. Örneğin; 1000 metrekare net alanlı bir arsanız var. Bu arsanın imar durum belgesinde KAKS değeri 1,50 yazdığını varsayalım. Bu durum arsanıza1000x1,50=1500 metrekare toplam inşaat alanlı bir bina yapılabileceğiniz anlamına gelir.Aslında emsali daha iyi anlayabilmek için İmar Durum Belgesi’nin de ne demek olduğunu açıklamakta fayda var. İmar Durum Belgesi, sahip olduğunuzarsaya ilişkin temel ana bilgileri içerir. Arsa üzerinde ne tür yapılaşma olabileceğini, nasıl bir bina yapılacağını gösterir. Bu belgede parsele konut mu, ticari yapı mı, yani AVM mi, ofis mi yapabileceğinizigösteren bilgiler yer alır. Aynı zamanda bu belgede KAKS gibi parselin durumunu gösteren bilgiler de bulunur. İmar Durum Belgesi’nde yer alan KAKS yani emsal değeri ile arsaya inşa edilecek toplam inşaat alanını belirlemek mümkün olur.

Özetle emsal nedir? sorusunu maddeler halinde sıralayarak daha net bir şekilde açıklarsak:

• Bir inşaat yapılırken, yapının sahip olacağı alan için bazı hesaplamalar yapılır. Bu hesaplamalar yapının hangi boyutlara sahip olacağını gösterir. Projenin gerçekleşeceği arsanın imar planı göz önünde bulundurularak yapılan hesaplamalardan biri olan KAKS diğer bir ifade ile emsal,bir arsaya yapılabilecek toplam net inşaat alanını ifade eder.

• Toplam inşaat alanı,  İmar planı üzerinde yazılı olan kat alanı katsayısından fazla olamaz.

• Emsal, imar planı ve notlarında aksine bir hüküm yoksa net parsel alanı üzerinden hesaplanır.

• Emsal; 0.20-0.30-0.40-1.0-1.5- 2.0-2.07-2.5-3.0 arasında değişen bir sayıdır. Arsa alanı bu katsayı ile çarpıldığında binanın toplam kapalı alanı hesap edilmiş olur.

• Çatı katı, asma kat, bodrum kat, yangın merdiveni, asansör,kalorifer daireleri, kömürlük, sığınaklar, çöp ayrıştırma bacaları, su depoları, su sarnıcı, avlular, iç bahçeler, açık havuzlar, pergolalar, zemin terasları ile açık ve kapalı otoparklar emsal hesabına dahil edilmez.