Facebook hesabınızla EmlakYatirimRehberi.com’a giriş yapabilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz (kullanıcı adı, e-posta adresi ve doğum tarihi) hesabınızın yaratılması için Facebook tarafından kullanılacaktır.

Facebook ile giriş yapın

Güncel kalın

E-posta adresinizi giriniz

E-posta adresiniz üçüncü kişiler ile paylaşılmayacaktır. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz.

Gayrimenkul sektöründeki objektif rehberiniz. Üye ol

Analiz

Markalı Konutta En Fazla Aidat İstanbul’da

Güncellenme: 2014-12-23 Kategori: Analiz

default

REIDIN tarafından gerçekleştirilen ‘İlçe Bazlı Konut Aidat Değerleri’ araştırması, İstanbul, Ankara ve İzmir genelinde bulunan markalı konut projeleri üzerinden yapılan aidat ortalamalarını ortaya koyuyor.

Markalı Konut Projeleri üzerinden hesaplanan aylık metrekare başına ödenen ortalama aidatverilerine bakıldığında, en fazla aidatın İstanbul Beşiktaş’ta, en düşük aidatın ise Ankara Yenimahalle’de olduğu ortaya konuyor. İllere göre incelendiğinde İstanbul’da en fazla ortalama aidat metrekaresi 5,68 lira ile Beşiktaş’ta, Ankara’da en fazla ortalama aidat metrekaresinin 2,5 lira ile Çankaya’da, İzmir’de en fazla ortalama aidat metrekaresinin ise 2,3 lira ile Bornova’da olduğu görülüyor.
REIDIN tarafından gerçekleştirilen “Konut Projeleri Aidat Değerleri” araştırması ile il, ilçe ve projeler bazında lokasyonların aidat ortalamaları analiz edilebilir şekilde ortaya konuyor. REİDİN verilerine göre İstanbul, Ankara ve İzmir genelinde markalı konut aidatlarının ortalamasında 2,10 TL ile İstanbul Anadolu Yakası önde gelirken, aidat ortalamalarının en düşük olduğu il ise 1,20 TL ile Ankara’da kaydediliyor. Konut projeleri aidat değerlerinin en düşük olduğu il yine Ankara’da 0,13 TL/m2 olarak ölçülürken, maksimum aidat değerlerinin en fazla olduğu bölge ise 13,16 TL/m2 ile İstanbul Avrupa yakası olarak dikkat çekiyor. Maksimum aidat değerlerinin en düşük olduğu il ise 4,01 TL/m2 ile İzmir’de kaydediliyor.

Beşiktaş aidatta lider
REIDIN’in araştırma sonuçları İstanbul’un iki yakası arasında da değer farklılıklar olduğunu gösteriyor. İstanbul ilçeleri için hesaplanan metrekare bazında ortalama aidat değerlerine bakıldığında, Güngören 1.02 TL/m2 ile en düşük değere sahipken, 5.68 TL/m2 ile Beşiktaş en yüksek aidat ortalamasına sahip ilçe oldu. Özellikle Boğaz aksında bulunan ilçelerde rayiç değerlerde olduğu gibi aidat değerleri de çeperlere oranla yüksek çıktı.

Markalı konut projelerinde ortalama aidat değerlerinin 2 TL olduğu İstanbul Avrupa Yakası’nda, minimum aidat fiyatlarının 0,25 TL, maksimum aidat fiyatlarının 13,16 TL olduğunu gösteriyor. Avrupa yakasında ortalama aidatların en fazla olduğu Beşiktaş’ı, ortalama metrekaresi 4,34 TL olan Şişli, ortalama metrekaresi 3,09 TL olan Eyüp izliyor. Avrupa yakasında en yüksek aidat ortalamasına sahip diğer ilçeler ise 2,73 TL ile Sarıyer, 2,26 TL ile Zeytinburnu, 2,24 TL ile Kağıthane takip ediyor.

Anadolu Yakası’nda en yüksek aidat Kadıköy’de
İstanbul Anadolu Yakası’nda ise ortalama aidat değerleri 2,10 TL iken, veriler bu yakada markalı konutlar için minimum aidat fiyatlarının 0,21 TL, maksimum aidat fiyatlarının 7,54 TL olduğunu gösteriyor. Anadolu yakasında ortalama aidatların en yüksek olduğu ilçe 3,43 TL ile Kadıköy olurken, bu ilçeyi 3,09 TL ile Üsküdar, 2,72 TL ile Kartal, 2,52 TL ile Ataşehir izliyor.

Başkentte Çankaya aidatta önde
REIDIN’in Ankara’nın Çankaya, Etimesgut, Yenimahalle ilçelerindeki markalı konut aidatlarına ilişkin verileri incelendiğinde; en yüksek ortalama aidat metrekaresinin 2,5 TL ile Çankaya’da olduğu ortaya konuyor. Etimesgut’ta ise ortalama aidat metrekaresi 1,3 TL, Yenimahalle’de ortalama aidat metrekaresi 1,1 TL olarak kaydediliyor.
Ankara’nın genelindeki markalı konut projelerindeki ortalama aidat değerleri incelendiğinde ise genel ortalamanın 1,20 TL olduğu kaydediliyor. Başkentte markalı konut projelerindeki metrekare aidat değerleri, minimum 0,13 TL, maksimum 9,44 TL seviyesinde bulunuyor.

İzmir’de ortalama aidat 1,50 TL
İzmir’in Bornova, Karşıyaka, Narlıdere ilçelerindeki markalı konut aidatlarına ilişkin verilere bakıldığında ise; en yüksek ortalama aidat metrekaresinin 2,3 TL ile Bornova’da olduğu dikkat çekiyor. İzmir’in bir diğer ilçesi olan Karşıyaka’da, ortalama aidat metrekaresi 1,9 TL, Narlıdere’de ortalama aidat metrekaresi 1,5 TL olarak kaydediliyor.
Markalı konut projelerinde ortalama aidat değerlerinin 1,50 TL olduğu İzmir genelinde, minimum aidat fiyatları 0,25 TL, maksimum aidat fiyatlarının 4,01 TL olarak kaydediliyor.