Facebook hesabınızla EmlakYatirimRehberi.com’a giriş yapabilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz (kullanıcı adı, e-posta adresi ve doğum tarihi) hesabınızın yaratılması için Facebook tarafından kullanılacaktır.

Facebook ile giriş yapın

Güncel kalın

E-posta adresinizi giriniz

E-posta adresiniz üçüncü kişiler ile paylaşılmayacaktır. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz.

Gayrimenkul sektöründeki objektif rehberiniz. Üye ol

Fiyatlar

Konutun ekonomik büyümeye katkısı devam edecek

Güncellenme: 2014-11-28 Kategori: Fiyatlar

default

İnşaat sektörü, ekonomik büyümenin itici güçlerinden biri olmaya devam edecek.

Fiyatlarda balon oluşturacak bir risk bulunmadığını söyleyen Halk Yatırım Direktörü Banu Kıvcı Tokalı, “Konut, 2015’te büyümenin tekrar yüzde 4’lere inşa edilmesinde etkili olacak” dedi. Yeni Şafak’tan Hamide Hangül’ün haberine göre, ekonomik büyümeye konut sektörünün katkısı 2015 yılında da devam edecek. Konutun güvenli sektörlerden biri olmayı önümüzdeki yıl da sürdüreceğini dile getiren Halk Yatırım Danışmanlığı ve Araştırma Direktörü Banu Kıvcı Tokalı, “Konut fiyatlarında risk oluşturacak balon yok. Büyümenin tekrar yüzde 4’lere inşa edilmesinde etkili olacak” diye konuştu. Halk Yatırım’ın, 2015 Görünüm raporunu paylaşan Tokalı, düşük volatilitenin geride kaldığını, yüksek volatilitenin ise görülme ihtimali olduğundan bahsetti. 2015 yılında inşaat, çimento, cam ve havacılık sektörlerinin öne çıkacağını belirten Tokalı, model portföylerinin de bu sektördeki hisselerden oluştuğunu söyledi.

2015 yılına ilişkin enflasyon görünümünü de değerlendiren Tokalı, “İlk yarıda enflasyonun yüzde 6-7 seviyesinde düştüğünü görebiliriz. Kur ise hem destekleyici, hem risk tarafında görünüyor” dedi. Tokalı, petrol fiyatlarındaki düşüşle birlikte cari açığı yüzde 4-5 bandında tutulabileceğini, böylelikle 190 milyar lira finansman gereksiniminden bahsedilebileceğini söyledi.

Konut fiyatlarında balon var mı?
Tokalı, hazırladıkları raporda, inşaatın güvenli sektörler arasında yer aldığını belirtti. Kentsel dönüşüm ile kamunun büyümeye desteğinin artacağını ifade eden Tokalı, “Konutun itici sektörlerden biri. Fiyatlara ilişkin bir balon var mı? Uluslararası karşılaştırma yaptığınızda çok da sistematik bir risk oluşturacak seviyede, konut fiyatlarında balon olduğundan bahsedemiyoruz” dedi.