Facebook hesabınızla EmlakYatirimRehberi.com’a giriş yapabilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz (kullanıcı adı, e-posta adresi ve doğum tarihi) hesabınızın yaratılması için Facebook tarafından kullanılacaktır.

Facebook ile giriş yapın

Güncel kalın

E-posta adresinizi giriniz

E-posta adresiniz üçüncü kişiler ile paylaşılmayacaktır. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz.

Gayrimenkul sektöründeki objektif rehberiniz. Üye ol

Haberler

TOKİ daha aktif olacak

Güncellenme: 2014-08-22 Kategori: Haberler

default

Türkiye’de gerçekleştirilen konut üretiminde ülkenin depremsellik haritası önem arzederken, toplu konut üretiminde önemli bir rol üstlenen TOKİ de, bu gerçekten hareketle kentsel dönüşümde daha aktif bir rol üstlenecek. Dünya gazetesinden Ferit Parlak ve Hüseyin Gökçe’nin haberine göre Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), deprem konusunda ciddi bir risk altında olan Türkiye’de kentsel dönüşüm konusunda daha fazla rol alacak. Konuya ilişkin görüşlerini paylaşan TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, Türkiye inşaat sektöründe öncü olan TOKİ’nin kişibaşına 20 bin dolar olan 2023 yılı hedeflerine uygun bir kalite anlayışıyla hareket edeceklerini söylüyor.

Marmara Bölgesi’ni ve İstanbul’u depreme hazırlamak için TOKİ’nin İstanbul’daki merkezini güçlendireceklerini belirten Turan, kaynak üretme noktasında şehirlere yük getirmeyen yeni modeller üzerinde çalıştıklarını ifade ediyor. Vatandaşın da rızasının olduğu ‘yerinde dönüşüm’ modelini savunan TOKİ’nin 12 milyon metrekare alanda kentsel dönüşüm çalışması içinde olduğunu belirten Turan, alt gelir grubu ve orta gelir grubunu hedefleyen projelere odaklandıklarını söylüyor.

“Dönüşüme fedakarlıkla yaklaşmalıyız”
Türkiye’de nitelikli konut, sosyal konut ve depreme dayanıklı konut anlamında açık olduğu üzerinde duran Turan, kar amacı gütmeyen TOKİ’nin lüks konutlarla değil, sosyal konutlar ve deprem dönüşüm konutları ile ilgilendiğinin altını çiziyor: “Bugün vatandaşlar ve bazı işadamları tarafından kentsel dönüşüm bir zenginleşme aracı olarak görülüyor. Halbuki bu mantık yerine dönüşüme fedakarlıkla yaklaşmalıyız. Yani ya şehirleri feda edeceğiz ya da her birimiz fedakârlık ederek şehirlerimizi ve geleceğimizi kurtaracağız. Şehir politikaları konusunda, semt politikaları konusunda inşallah daha aktif bir TOKİ göreceksiniz. Kentsel dönüşümde çok daha aktif bir rol alacağız. Devlet bu işin içinde olmadan kentsel dönüşüm sağlıklı gelişemez.”