Facebook hesabınızla EmlakYatirimRehberi.com’a giriş yapabilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz (kullanıcı adı, e-posta adresi ve doğum tarihi) hesabınızın yaratılması için Facebook tarafından kullanılacaktır.

Facebook ile giriş yapın

Güncel kalın

E-posta adresinizi giriniz

E-posta adresiniz üçüncü kişiler ile paylaşılmayacaktır. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz.

Gayrimenkul sektöründeki objektif rehberiniz. Üye ol

Bölge Raporu

Konut Alanlar En Çok Hangi Konuda Şikayette Bulunuyor?

Güncellenme: 2014-12-10 Kategori: Bölge Raporu

default

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, bu yılın 11 ayında ev alan 2 bin 400 vatandaşın şikayetlerini incelediklerini belirterek, “Araştırmamıza göre, konut alanlar en çok inşaat firmalarını şikayet ediyor.

Bunu sırasıyla banyo/duş, ısı sistemleri, emlak ofisi ve PVC izliyor” dedi. Haber3.com’da yer alan habere göre, Levent Küçük, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 28 Mayıs’ta yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, yeni yasanın uygulamasına ilişkin bugüne kadar 9 yönetmelik yayımlandığını belirtti. Küçük, yeni yasa ile iç AB müktesebatı, Borçlar ve Ticaret kanunlarına uyumun sağlandığını, ekonomik ve ticari hayatta ortaya çıkan işlemlerin kavranması ve mevcut tüketici sorunlarının ortadan kaldırılmasının hedeflendiğini söyledi. Yasanın konut tüketicisine yeni haklar getirdiğini dile getiren Küçük, bu haklardan birisinin “sözleşmede öngörülen koşulların sözleşme süresi içinde tüketici aleyhine değiştirilemeyeceği” olduğunu, böylece tüketicilerin olası bir durumda ilgili yerlere şikayette bulunabileceğini aktardı.

Şikayetlerin yüzde 40’i inşaat firmalarıyla ilgili
Konut tüketicilerinin en çok şikayet ettiği konulara değinen Küçük, yılın 11 ayını kapsayan bir araştırma yaparak, ev alanların en çok hangi konularda şikayette bulunduğunu incelediklerini söyledi. Küçük, araştırma kapsamında 11 ayda ev alan 2 bin 400 vatandaşın şikayetlerini incelediklerini belirterek, “Araştırmamıza göre, konut alanlar en çok inşaat firmalarını şikayet ediyor. Bunu sırasıyla banyo/duş, ısı sistemleri, emlak ofisi ve PVC izliyor” bilgisini verdi. 2 bin 400 şikayetin yaklaşık yüzde 40’ının yani bin 30’unun “inşaat firmaları” ile alakalı olduğunu dile getiren Küçük, bu rakamı 361 ile banyo/duş, 192 ile ısı sistemleri, 180 ile emlak ofisleri ve 169 ile PVC’nin takip ettiğini aktardı. Vatandaşın birçok konuda şikayetlerinin arttığını ancak “PVC” ve “emlak ofisleri” hususlarının azaldığını ifade eden Küçük, “Şikayetler, inşaat firmaları konusunda 909’dan 1030’a çıkarken banyo/duşta 327’den 361’e, emlak ofislerinde 195’ten 180’e, PVC’de 254’ten 169’a düşmüş” dedi.