Facebook hesabınızla EmlakYatirimRehberi.com’a giriş yapabilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz (kullanıcı adı, e-posta adresi ve doğum tarihi) hesabınızın yaratılması için Facebook tarafından kullanılacaktır.

Facebook ile giriş yapın

Güncel kalın

E-posta adresinizi giriniz

E-posta adresiniz üçüncü kişiler ile paylaşılmayacaktır. İstediğiniz zaman ayrılabilirsiniz.

Gayrimenkul sektöründeki objektif rehberiniz. Üye ol

Haberler

Caddeler AVM’lerle Yarışıyor

Güncellenme: 2014-12-30 Kategori: Haberler

default

İstanbul’un ünlü alışveriş caddeleri, hem yurtdışı alışveriş caddeleri hem de yurtiçindeki alışveriş merkezleriyle (AVM) yarışıyor.

Hürriyet’ten Gülistan Alagöz’ün haberine göre, gayrimenkul danışmanlık şirketi Cushman & Wakefield tarafından yapılan araştırma, caddelerin İstanbul perakende pazarındaki payı ve önemini ortaya koyuyor. Raporda İstanbul’un başlıca üç alışveriş caddesi İstiklal, Nişantaşı, Bağdat Caddesi’nin perakende stoku, ulusal/uluslararası markalar ve hazır giyim/lüks segment markalar açısından analiz edildi. Bu üç alışveriş caddesindeki toplam perakende stoku 1000’den fazla mağazada yaklaşık 190 bin metrekare olarak tespit edildi. Bu rakam orta büyüklükte 5 AVM büyüklüğüne karşılık geliyor.

İstanbul’daki caddeler, uluslararası alışveriş caddeleri ile kıyaslandığında; uluslararası markaların varlığı, mağaza sayısı gibi nitelikler açısından 300 mağazanın bulunduğu Londra’daki Oxford Street ile 250 mazağının bulunduğu Berlin’deki Ku’damm gibi uluslararası caddelerle yarıştığını ortaya koyuyor. Yıllık toplam işlem hacmi açısından, son 12 ay içinde gerçekleşen toplam 17 bin 500 metrekare işlem ise neredeyse Abdi İpekçi Caddesi’nin tümüne karşılık geliyor. Ziyaretçi hacmi açısından incelendiğindeyse, özellikle İstiklal Caddesi’nde hafta sonu ziyaretçi sayısı birçok AVM’den 5-6 kat daha yüksek.

Yeni alıveriş caddeleri ortaya çıkacak
Yerli ve yabancı mağazalar için alışveriş caddelerinin stratejik öneme sahip olduğunu belirten Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı Toğrul Gönden, “Hem yerel hem de uluslararası perakendeciler, varlıklarını arttırmak ve pazar pozisyonlarını güçlendirmek için caddelerdeki fırsatları takip ediyor. Ayrıca, ülkeye henüz giriş yapmamış perakendeciler, Türkiye’nin ana perakende merkezi olan İstanbul’dan pazara ilk adımlarını atmak istiyor. Öte yandan kentsel yenileme faaliyetleri ile birlikte yeni alışveriş caddelerinin ortaya çıkması bekleniyor” dedi.